Nosorožec tuponosý jižní - Ceratotherium simum simum

Hned po slonovi největší savec naší planety.
výskytjižní Afrika
biotoptravnatá savana s křovinami
potravatraviny
věkvíce než 40 let
rozměrydélka těla 360–380 cm, výška v kohoutku 175–205 cm
váha1600–2400 kg

Nosorožec tuponosý, jinak také bílý (a vzácně širokohubý) je zřejmě největší spásač, který kdy obýval planetu Zemi. Jeho horní pysk je zploštělý a maximálně přizpůsobený ke spásání travin ze země. Stejně jako nosorožec dvourohý má dva rohy tvořené keratinem, které volně nasedají na kostěné lůžko na lebce. Nosorožci své rohy používají jak k obraně svých mláďat před predátory (na dospělého nosorožce si kromě člověka žádné jiné zvíře netroufne), samci výjimečně k soubojům, ale také k dolování vody nebo minerálů ze země. Samice nosorožců tuponosých vytváří až šestičlenné skupiny, dospělí samci jsou teritoriální a samotářští. Svá teritoria značí pomocí výkalů, které pokládají až na 30 "latrín" ve svém teritoriu. Samice a mladí jedinci přidávají svůj trus, aby měl teritoriální samec přehled, kdo se na jeho území pohybuje.

V současné době chováme v safari parku pět jedinců: samce Pamira a samice Tembu, Jessiku, Jabulani a Gayu.

Ochrana:

Přestože před sto lety zbývalo posledních několik desítek jedinců v Jižní Africe a tento druh čelil vyhubení, dnes v Africe žije přibližně 20 tisíc nosorožců tuponosých. Tento druh se podařilo zachránit díky jejich chovu v chráněných rezervacích, ale také loveckých farmách, kde se stále většina jejich populace nachází.

Po opětovném uvolnění obchodu s rohovinou je druh opět pod obrovským tlakem pytláků, kteří v Africe zabijí průměrně tři nosorožce za den. Významným centrem pašování rohoviny se stala i Česká republika, odkud rohovina putuje do asijských zemí.

čtěte také