Hned čtyři nové zvířecí druhy obývají africké městečko Tiébélé v ZOO Dvůr Králové


18.8.2016
Komby, kaloni a gundi, to jsou zcela nové zvířecí druhy, které mohou návštěvníci vidět v právě dokončovaných expozicích západoafrického městečka Tiébélé. Městečko ve dvorské zoo vzniklo na začátku letošní sezony a návštěvníkům představuje život a kulturu západní Afriky.
Tiébélé čítá více než dvě desítky domků a chýší, které vynikají nezaměnitelným zdobením vytvořeným po vzoru skutečné osady Tiébélé v Burkině Faso na západě Afriky. Do expozic v několika domcích byla nedávno nastěhována zvířata, která jsou v ZOO Dvůr Králové chována vůbec poprvé.

Návštěvníci se tak mohou seznámit se skupinkou malých nočních primátů - komb ušatých. „Zvláštností komb jsou jejich velké uši. Skládají se ze čtyř částí, které umí primáti šikovně ohýbat tak, aby zaslechli sebemenší hmyzí pohyb. Hmyz je totiž základní složkou jejich potravy,“ říká zoolog Michal Podhrázský.

V dalším domku městečka se zabydleli tři středně velcí hlodavci gundi saharští, kteří do Dvora Králové přišli ze zoo Wroclaw. Ve volné přírodě obývají suché oblasti severní Afriky a vyznačují se velkou mrštností a rychlostí. Dokáží obratně běhat a skákat po skalách.

Vynechat by návštěvnici neměli také expozici kaloňů, kde si na nové prostředí zvykají kaloni egyptští a kaloni plaví. V přírodě oba druhy obývají rozsáhlé oblasti Afriky na jih od Sahary, v případě kaloně egyptského pak i v údolí Nilu. Jde o létající savce, kteří vypadají jako větší netopýři.

Do městečka se podívají i osináci, které ZOO Dvůr Králové chová už od roku 2014. „O rok později jsme je dokonce rozmnožili jako první zoo v ČR a na Slovensku. Právě toto mládě jménem Forest spolu s mladším bratrem Gumpem jsou jedni z nových obyvatel městečka,“ doplňuje Michal Podhrázský. Expozice kaloňů, osináků a komb ušatých fungují na obráceném denním režimu, aby návštěvníci mohli tato noční zvířata pozorovat i přes den.

Uvnitř Tiébélé mají návštěvníci možnost vidět kromě zvířat také domorodé artefakty dovezené přímo z Afriky. Seznámit se tak mohou s předměty, které domorodci využívají v kuchyni, v umění nebo k šamanským rituálům. Občerstvení je zajištěno v africké kavárně Mama Africa.