ZOO Dvůr Králové slaví dvojnásobný úspěch v chovu drilů černolících


20.1.2016
Během pouhých osmi dnů se v ZOO Dvůr Králové narodila hned dvě mláďata drila černolícího a stávající tlupa se tak rozrostla na devět jedinců. V současné době se jedná o druhou největší skupinu drilů chovaných v evropských zoologických zahradách.
První mládě se narodilo v pondělí 11. ledna. „Zpočátku jsme se obávali, zda se bude samice Kebale o potomka starat. Přestože je to zkušená matka, v prvních dnech po porodu pokládala malého samečka často vedle sebe na zem, což nebývá zvykem. Nakonec však vše dobře dopadlo a mládě je v pořádku,“ popisuje situaci kurátor primátů Michal Podhrázský. V pořadí druhé mládě přišlo na svět v pondělí 18. ledna. Matkou se tak stala i druhá dospělá samice ve skupině - Kumasi.

„Tlupa drilů v naší zoo je svým způsobem unikátní, protože jako jediní v Evropě chováme v jedné skupině dva samce, menšího Ricarda a většího dominantního Chepa. Kebale i Kumasi pářili oba samci, proto nemáme jistotu, který z nich je otcem,“ vysvětluje Michal Podhrázský.

Skupina drilů dorazila do královédvorské zahrady v létě minulého roku a okamžitě se stala velmi oblíbeným cílem návštěvníků. Tito primáti přitahují pozornost díky svému typicky černému zbarvení tváře, které zejména u samců připomíná africké masky.

Tlupy žijící ve volné přírodě mají pevně stanovenou hierarchii. Skupiny tvoří nejčastěji 20 až 30 jedinců a jsou vždy vedeny jedním dominantním samcem. Ten je zpravidla otcem většiny mláďat, zatímco slabší samci bývají vytlačeni na hranici teritoria skupiny.

Podobně jako jejich blízcí příbuzní mandrilové patří mezi kriticky ohrožené druhy afrických primátů. Na světě zbývá posledních několik tisíc jedinců. Nejvážnější hrozbou pro jejich populaci jsou nelegální lov a úbytek přirozeného prostředí - tropických lesů západní Afriky v Kamerunu, Nigérii a na ostrově Bioko. V Evropě se chovu drilů v současnosti věnuje patnáct institucí.

Foto: Simona Jiřičková/ZOO Dvůr Králové

Fotogalerie