West Cape jako brána do jihozápadní Afriky. Návštěvníky čeká cesta přístavním městem plným tučňáků, otevřená expozice hyen, stovky ptáků i úžasné rostliny


16.6.2023
Safari Park Dvůr Králové 16. června otevřel jedinečnou expozici West Cape, která vznikla za podpory Královéhradeckého kraje a evropských fondů v rámci programu Interreg Česko - Polsko. Návštěvníky pozve do světa, kde se oceán setkává s pouští a lidská civilizace s úžasnou divočinou. Expozice nemá v kontextu českých zahrad obdobu.

„Živočichy jihozápadní Afriky prezentujeme v prostředí člověkem osídlené krajiny. Areál doplňuje řada zemědělských strojů nebo první dvorská vinice. Prim ale hrají zvířata – například velké hejno tučňáků brýlových, jejichž expozice je plně průchozí, hyeny skvrnité, čápi sedlatí a další živočichové,“ popisuje ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. Návštěvníci mohou aktuálně v průchozích voliérách pozorovat i hnízdící plameňáky růžové, nesyty africké a další druhy. Nový svět jihozápadní Afriky vyrostl na místech někdejšího brownfieldu a nese jméno West Cape, vycházející z anglického značení provincie Západní Kapsko v JAR. Expozice má přes 1,5 hektaru a prohlídka je dlouhá takřka půl kilometru.

Cesta začíná u správní budovy safari parku, secesní Vily La Rosa a okolo velkého výběhu se stádem antilop vraných se stáčí kolem nové restaurace s africkými specialitami Rest House. Návštěvníky nejprve zavede do mokřadů se stovkami vodních ptáků jako právě hnízdících plameňáků růžových, pelikánů a nesytů afrických nebo čápů sedlatých. Řadu druhů nemohou lidé vidět nikde jinde v Česku. Budovy, které ukrývají provozní zázemí či zimní expozici plameňáků, respektují architektonický styl koloniálních dob Holandska i Německa.

Areál West Cape má rozlohu kolem 1,5 hektaru. Návštěvnická trasa zavede na takřka půlkilometrové vycházce milovníky přírody k antilopám vraným, hyenám, stovkám vodních ptáků nebo do rybářského městečka plného tučňáků.

Po opuštění průchozích voliér návštěvníci dojdou až k velké otevřené expozici hyen skvrnitých se suchými kmeny velkých stromů, umělými norami pro odpočinek i brouzdalištěm, kde se tyto mohutné šelmy mohou ochlazovat. Zpředu dělí lidi od hyen pouze vodní příkop s rákosím, zatímco zadní hranice výběhu se ztrácí za horizontem mohutného valu, takže výběh působí velmi přírodním a nekonečným dojmem.

Právě v těchto místech již lidé vstupují do vysychajícího vádí řeky s mnoha omletými balvany, jezírky plnými obojživelníků a kaňonem porostlým vegetací. Následně přicházejí do přístavního městečka s funkčním majákem a rybářskými skladišti. „Tady, podobně jako by tomu bylo v přírodě, žije velká kolonie ohrožených tučňáků brýlových. Část hejna se už v safari parku dobře zabydlela a pozorujeme snahy o rozmnožování. Na konci května přišli noví ptáci a ihned se připojili k ostatním, celkem máme nyní třicet tučňáků,“ dodává Přemysl Rabas. Expozice je největším výběhem pro tučňáky v českých zahradách a je průchozí. Tučňáci bez obav vycházejí i na návštěvnickou cestu a často zkoumají obsah kočárků udivených příchozích.

Tady už West Cape volně přechází přes expozici afrických domácích zvířat v dokončovanou růžovou pergolu a okrasnou zahradu s vodní kaskádou, které Vile La Rosa vracejí její někdejší honosný vzhled. „Návštěvníci tu najdou nové odpočinkové zóny v bezprostřední blízkosti oblíbené Dětské zoo. Věřím, že si toto místo brzy oblíbí,“ uzavírá Přemysl Rabas.

Oblast West Cape doplňují i rostliny, mimo jiné i muškáty neboli pelargonie. Tyto proslulé a oblíbené okrasné květiny pocházejí právě z jihozápadní Afriky. Jejich výstavu, čítající na 40 odrůd, safari park připravil ve spolupráci s SZO ČZS Pelargonie v Loděnici na Berounsku.
Expozice, jejíž budování stálo 140 milionů korun, vznikla za významné podpory evropských fondů v rámci programu Interreg Česko – Polsko. V polské Zoo Opole v rámci stejného programu vznikla řada působivých akvárií. Vybudování jedinečného světa West Cape podpořil i Královéhradecký kraj.

 

Fotogalerie